http://www.drozdowscyicorka.ecom.net.pl/

 

—Moja mała ojczyzna… —

Chłopy- Sarbinowo- Gąski ——

 

Ogólne informacje

         Gmina Mielno położona jest w północnej części powiatu koszalińskiego. W skład gminy wchodzi 8 sołectw : Chłopy, Gąski, Łazy, Mielenko, Mielno, Niegoszcz, Sarbinowo i Unieście.

  W czasie wakacji, we wszystkich miejscowościach gminy, jest 17 stanowisk ratowniczych, w których czuwa 60-ciu wysokokwalifikowanych ratowników strzegących bezpieczeństwa kąpiących się.
Kąpieliska należą do najlepiej strzeżonych w kraju.
Wszystkie kąpieliska zajmują wysokie pozycje w ogólnopolskich rankingach. Mielno znajduje się wśród dziesięciu polskich kąpielisk odznaczonych pięcioma gwiazdkami - to najwyższe wyróżnienie w kraju. Sarbinowo otrzymało 4 gwiazdki, Unieście 3, a pozostałe po 2 gwiazdki.

 

—Chłopy

  Chłopy (kaszub. Bòrowô) – nadmorska wieś letniskowa położona w gminie Mielno.

  Jest jedyną wsią w Polsce wpisaną do rejestru zabytków z zachowanym tradycyjnym układem rybackiej osady oraz domami z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. Dzisiejsza wieś znajduje się w miejscu datowanej już w XIII wieku osady słowiańskiej Borowo (nazwa wywodząca się od ówczesnych rozległych borów). Obecna nazwa Chłopy  jest wynikiem spolszczenia niemieckiej nazwy Bauerhufen, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „chłopskie włóki". Z kronik niemieckich wynika, że już od 1840 roku wieś była uznawana za kąpielisko morskie.

   We wsi znajduje się podziemne złoże wód solankowych, odkryte w latach 1965-1966, w czasie poszukiwań ropy naftowej. Leży na głębokości 875 metrów a jego temperatura wynosi 19,5 °C przy wylocie. Do osobliwości przyrodniczych należy aleja leszczyny tureckiej i drzewiastej.

     Atrakcją Chłopów jest przystań rybacka, gdzie kutry są wciągane na brzeg, a w boksach rybackich można kupić świeżo złowione ryby.

—We wsi działa stowarzyszenie promocji i rozwoju osady nadmorskiej Chłopy „16 południk”

     Uroczystości:

—Dzień Ryby na przystani rybackiej w Chłopach 23.08. —Dzień Morza 24.06. —Podczas wakacji liczne imprezy na plaży —
Wspomnienia świąt Bożego Narodzenia  i Sylwestra mieszkanki Chłopów

  „Choinkę ubierało się nie tak jak teraz w bombki czy łańcuchy, wtedy za ozdoby służyły suszone owoce, orzechy i cukierki, które podczas rozbierania choinki dzielono po trochę dla każdego dziecka w domu. […] Prezentami były na przykład nowe buty albo rajstopy, które w mroźne zimy okazywały się niezwykle przydatne. Zawsze dostawałam  buty o dwa rozmiary  większe, abym dłużej mogła je nosić. A rajstopy były  grube i ciepłe, zawsze otrzymywałam dwie pary.”

  „Sylwester obchodzony był przez rodziców w sposób bardzo dowcipny. Robiono sąsiadom różne psikusy, ale na szczęście nieszkodliwe. Pamiętam z opowieści taty pewną historię dotyczącą właśnie sylwestra. Tego dnia rodzice nałożyli  krowie z gospodarstwa sąsiada, gorące ziemniaki na rogi. Pod wpływem wysokiej temperatury , rogi wygięły się w drugą stronę. Nazajutrz sąsiad karmiąc krowę dostrzegł, że coś jest nie tak z rogami i uznał, że krowa nie jest jego. Oczywiście wszystko się wyjaśniło.”   

 

A. O s t r o w s k a,  Po lepsze życie. W zb.:  Czas zaciera pamięć , wspomnienia i pamiętniki osadników mieleńskich- 3 część. Red. H. Kubsch . Koszalin 2009, s. 28.

—Sarbinowo

  Sarbinowo (niem. Sorenbohm) – wieś w gminie Mielno, 7 km na zachód od Mielna. Ośrodek wypoczynkowo-turystyczny. Liczy około 500 stałych mieszkańców.

  Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z 1309. Przez długi okres wieś znajdowała się w odległości 1,5 km od wybrzeża Bałtyku, jednak w wieku XIX miejscowości groziło pochłonięcie przez morze. Aby temu zapobiec w 1910 postawiono kamienno-betonowy mur oporowy długości 1 km wzdłuż plaży, który zapobiegł dalszej erozji.

  W miejscowości znajduje się kościół wzniesiony w 1856 z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta, posiadający witraże w ostrołukowych oknach.

    W Sarbinowie znajduje się także zabytkowa chałupa z 1804. Ma ona ściany konstrukcji szachulcowej z drewna dębowego i kryty trzciną dach. Stanowi ona przykład chałupy rybackiej zwanej wąskofrontową.

 

 Atrakcje:

—Imprezy na plaży, —

Występy kabaretu Koń Polski

—Mini Zoo

 

  „ Gdy tu przybyłem , było tylko czterech gospodarzy. Większość ludzi pochodziła tak jak ja, zza Buga. Dwóch gospodarzy  było z Poznania. Moja rodzina już tu wcześniej osiadła.  Ja dostałem bilet wojskowy i przyjechałem pociągiem spod Warszawy. Jednymi z pierwszych osadników byli Pankowscy i Rosińscy. Wszystko organizowaliśmy od początku, dlatego była to ciężka praca. Sołtys sprawdzał, czy każdy umie pisać. Ja mam pięć klas podstawówki, a żona cztery. Wtedy każdy musiał należeć do straży. Ja byłem w niej cztery lata. Pamiętam, że motopompę do pożaru wieźliśmy końmi. Pamiętam jeszcze taki incydent.  Komendant zaczął ćwiczyć musztrę. Ja się zbuntowałem, ponieważ byłem w wojsku musztra nie była dla mnie nowością. Wtedy komendant podał mnie na kolegium. Sędzią był Garbusek. Zapytałem, jakim prawem komendant uczy musztry, chociaż sam nie był w wojsku. Sąd przyznał mi rację.”

J. W a l e ń s k a, A. L i p i ń s k a, Najważniejsze, to czuć się młodo. W zb.: Czas zaciera pamięć , wspomnienia i pamiętniki osadników mieleńskich- 3 część. Red. H. Kubsch . Koszalin 2009, s.  43. 

 

—Gąski

  Gąski –wieś letniskowa w gminie Mielno. We wsi żyje ok. 400 stałych mieszkańców.

  W 1846 urodził się tu architekt wrocławski, Richard Plüddemann.

  Do 1945 wieś nosiła nazwę Funkenhagen.

  Na obszarze rozległej wsi o zabudowie rozproszonej są liczne ośrodki wypoczynkowe.                                

  W centrum, oddalonym od morza o 1 km znajduje się neoklasycystyczny pałac, z parkiem o powierzchni 5 ha

 

   Latarnia Morska Gąski, z lat 1877-78 (trzecia pod względem wielkości na polskim wybrzeżu), oddalona od centrum wsi o 3,3 km , emituje błyski układające się w literę "   w alfabecie Morse'a (• • —), powtarzające się co 15 sekund i widoczne z odległości 23,5 Mm (43,5 km).

    Znakowane szlaki turystyczne w miejscowości:

—Szlak Nadmorski   przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. nosi nazwę: Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego —EV10  Euro Velo Europejska siec szlaków rowerowych Szlak Wokół Bałtyku —Szlak Rowerowy Pałacowy

 

„Dosłownie w każdej relacji przebija się takie zdanie:

Stosunki ludzkie były bardzo dobre. Wszyscy żyliśmy w zgodzie i przyjaźni, zawsze mogliśmy na siebie liczyć”

 B. P o l a k, Polskimi drogami do mieleńskiej gminy. W zb.: Czas zaciera pamięć , wspomnienia i pamiętniki osadników mieleńskich- 3 część. Red. H. Kubsch . Koszalin 2009, s. 51.

—Bibliografia

1.Z wiatrem i pod wiatr, wspomnienia osadników mieleńskich -2 cz., red. H. Kubsch, Koszalin2007.

2.Czas zaciera pamięć, wspomnienia i pamiętniki osadników mieleńskich – 3 część, red. H. Kubsch, Koszalin2009.

3.Patan J., Pomorze Zachodnie na dawnych pocztówkach od Szczecina do Koszalina do 1945 roku, wyd. I (dodruk) , Kołobrzeg 2000.

4.Czas w widokówce zaklęty, gmina Mielno w starej fotografii, Koszalin 2009.

 5.Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk" w Chłopach,[online], [dostęp 26 grudnia 2009], dostępny w Internecie :  

            http://www.chlopy.nsc.pl/index.htm